STRONA GŁÓWNA
Aktualności
Historia
Władze Krukowego Bractwa
Album zdjęć
Kontakt
 
   
 


BŁOGOSŁAWIONY KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO

Ks. Jerzy Popiełuszko został w niedzielę ogłoszony błogosławionym. Uroczystej liturgii na stołeczny Placu Piłsudskiego, z udziałem ok. 150 tys. wiernych, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato, który powiedział, że ks. Popiełuszko "zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi". Po uroczystościach beatyfikacyjnych relikwie nowego Błogosławionego przeniesiono w procesji do wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej i złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.


------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------
Zawsze w Naszej Pamięci !

POGRZEB RYSZARDA KACZOROWSKIEGO
Dnia 19>04.2010 o godz. 13.30 trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego opuściła Belweder. Ostatni prezydent II RP zakończył swoją podróż w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Tuż po południu nastąpiło zamknięcie Belwederu dla osób chcących złożyć hołd ostatniemu prezydentowi II Rzeczypospolitej. Następnie odbyło się wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Kaczorowskiego, a kondukt żałobny z Belwederu przybył do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Trumna, przykryta prezydenckim proporcem, przejechała Traktem Królewskim na armatniej lawecie. Powoli i dostojnie, w tempie pieszego, za otwierającym kondukt harcerzem niosącym krzyż. W kondukcie żałobnym szedł poczet sztandarowy Zjednoczonych Bractw Kurkowych RP oraz liczna grupa Braci Kurkowych z całej Polski.

Archikatedra świętego Jana na Starówce pękała w szwach. Żałobnicy wypełniali też pobliskie ulice i Plac Zamkowy. W samym kościele poza rodziną, marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami rządu dominowali harcerze i bracia kurkowi.
Nie zabrakło też akcentów z rodzinnego miasta ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, z Białegostoku. Sztandar miasta był jednym z pięciu, które stanęły przy trumnie podczas nabożeństwa żałobnego. Białystok, którego Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem, reprezentowali m.in. były prezydent miasta Lech Rutkowski i obecny - Tadeusz Truskolaski.
W uroczystościach brał również udział Lech Wałęsa - pierwszy prezydent III RP Honorowy Brat Kurkowy Bractwa Warszawskiego. Właśnie z rąk Ryszarda Kaczorowskiego na pobliskim Zamku Królewskim odbierał w 1990 roku cudem ocalone insygnia prezydentów II RP.

Ósmy punkt prawa harcerskiego mówi: harcerz powinien być człowiekiem pogodnym. Z druha prezydenta Ryszarda promieniała radość i akceptacja życia. To wielka rzecz, być pogodnym mimo trudnego życia, to wielka sprawa przekazywać tę pogodę innym. Myślę, że Ryszard Kaczorowski należał do najszczęśliwszych ludzi w Polsce. Doczekał spełnienia swoich marzeń, tego o czym śnił na emigracji przez kilkadziesiąt lat , wolnej Polski - wspominał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, jedną z 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Szanowny panie prezydencie, bardzo panu dziękuję za to, że wybrał pan w swoim testamencie Warszawę na miejsce ostatniego spoczynku. Pani prezydentowo, rodzino pana prezydenta, wam dziękujemy za to, że spocznie on w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie - gdy arcybiskup Kazimierz Nycz wypowiedział te słowa, w katedrze zabrzmiały oklaski.
Arcybiskup wspominał, że Ryszard Kaczorowski kryptę pod świątynią odwiedził dosłownie dzień przed śmiercią, dziewiątego kwietnia: - Poszedł powiedzieć "Czuwaj" spoczywającemu tam ks. Peszkowskiemu, kapelanowi Rodzin Katyńskich. "To piękne miejsce, trzeba na nie zasłużyć" - powiedział mi wówczas. Panie prezydencie, zasłużyłeś na nie wielorako i wielokrotnie - podsumował arcybiskup.
Na długiej trasie przejazdu między archikatedrą a Świątynią Opatrzności Bożej we wszystkich kościołach biły dzwony. Czarny karawan tonął pod rzucanymi przez stojących na trasie przejazdu kwiatami. Pod samą świątynią, która wciąż jest w budowie, Ryszarda Kaczorowskiego pożegnały cztery honorowe salwy. Ciało prezydenta spoczęło w krypcie tuż obok Krzysztofa Skubiszewskiego, wieloletniego ministra spraw zagranicznych.
Warszawscy Bracia w imieniu żony Pana Prezydenta Karoliny Kaczorowskiej i rodziny składają serdecznie podziękowania za uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych.
W uroczystościach uczestniczył Zarząd Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP na czele z Prezesem Adamem Gołembowskim

A także: były Król EGS Tadeusz Żyła, Król Okręgu Centralnego Ryszard Marcińczak,

Delegacja Braci z: Krakowa, Łasku, Łodzi, Sieradza, Kalisza, Lidzbarka Welskiego, Otwocka, Wrocławia, Kielc, Pleszewa, Krotoszyna, Chełmna, Łomży, Poznania.

Michał Wieremiejczyk.

1 lutego 2010 miało miejsce tragiczne zdarzenie.

Nasz Brat Kurkowy Marcjan Jagodziński  zginął w wypadku samochodowym na trasie nr 17 pod Warszawą.

Brat Marcjan był jednym z założycieli Warszawskiego Bractwa Kurkowego ,

 wiele lat pełnił funkcje Marszałka, był Królem Kurkowym z przydomkiem Krzewiciel.

Przez wszystkie lata godnie reprezentował ruch bracki w całym kraju.

Zawsze radosny i uśmiechnięty,  pozytywnie nastawiony do życia.

Odszedł zbyt wcześnie. Będzie brakowało nam naszego „Maćka” .

 

 W imieniu rodziny zmarłego Marcjana Jagodzińskiego i naszego Brata Kurkowego składamy podziękowanie za dobre słowo, przybycie i uczestnictwo w ceremoni pogrzebowej.

Szególne podziękowania  kierujemy na ręce ;

Kapelana Bractwa Warszawskiego Ojaca Leona Pokorskiego

Ceremoniarza Gniewomira Rokosz-Kuczńskiego

Pana Płk Juliana Kwiatkowskiego 

Roberta Dymowskiego  (bas baryton )

dla Księdza Edwarda Żmijewskiego i  Orkiestry Victoria z Rembertowa.

Burmistrzowi i Radnym Sulejówka.

Policji i Straży Miejskiej w Sulejówku.

Braci Kurkowych przybyłych z całej polski 

z Kalisza, Łaska, Pszczyny , Sieradza ,Łodzi, Gdyni, Łomży, Krakowa, Lidzbarka Welskiego, Czarnkówa, Otwocka, Kielc.

Pocztą Sztandarowym

dziękujemy;

Europejskiemu Królowi Strzelców Historycznych  Tadeuszowi Zyle

Marszałkowi Zjednoczenia KBS RP Pawłowi Przychodniakowi i jego małżonce.

Markowi Graniszeskiemu i jego małżonce za przgotowanie                poczęstunku w Villa Zagórze

Bardzo , bardzo wszystkim dziękujemy za przybycie i uczestnictwo.

Bóg zapłać.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Kinroi 2009  turniej Strzelecki o Tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych
Zdjęcia z uroczystości Okazywania Braci Kurkowych w Rembertowie 2.05.2009


                                                2 maj 2009


ZACHĘCAMY DO ODWIEDZANIA NASZEGO SERWISU